Czy inżynier budowy powinien rozwijać kompetencje miękkie?

rozwój kompetencji miękkich

Inżynier budowy przez cały czas swojej edukacji skupia się głównie na zwiększaniu swoich umiejętności merytorycznych. Na studiach inżynierskich niewiele jest przedmiotów, które uczyłyby specjalistów umiejętności miękkich. To powoduje, że kiedy już inżynierowie pracują, mają problemy w tym zakresie. Praca w tym zawodzie wymaga bowiem umiejętności porozumienia się z ludźmi. Jeśli jej zabraknie, kompetencje twarde mogą nie być użytkowane w pełni.

Czy w takim razie warto zainwestować w rozwój takich kompetencji w późniejszym czasie? A jeśli tak, to kiedy?

Inżynier budowy powinien od samego początku rozwijać swoje kompetencje w zakresie umiejętności miękkich. Co prawda program studiów nie pomaga za bardzo zwiększać swoich umiejętności w tym zakresie, ale pomagają w tym liczne inicjatywy studenckie. Biura karier często organizują zajęcia z pracy w grupie, które pozwalają dotknąć tematyki kompetencji miękkich. Warto się na nie wybrać, będąc jeszcze studentem lub jako absolwent. Jeśli jednak w czasie studiów nie zainteresowałeś się taką tematyką, jeszcze nic straconego. Na rynku dostępnych jest wiele szkoleń o kompetencjach miękkich. Niektóre z nich są dedykowane właśnie inżynierom.

Czy jednak rzeczywiście inżynier budowy potrzebuje takich umiejętności? Oczywiście! Zwiększenie umiejętności komunikacyjnych może być doskonałym sposobem na to, żeby podwyższyć efektywność pracy zespołu oraz robotników na placu budowy.

Edit