Czy praca inżyniera budowy jest niebezpieczna?

inżynier budowy

Inżynier budowy to zawód, który jest niezwykle potrzebny w społeczeństwie. Z tego powodu jest też dobrze płatny. Na rynku wciąż nie ma odpowiednio dużo specjalistów w tej dziedzinie, dlatego konkurencja w staraniu się o pracę nie jest, aż tak duża. Z drugiej jednak strony znacznie mniej niż o prestiżu pracy mówi się o jej bezpieczeństwie. Czy praca inżyniera na pewno jest odpowiednio zabezpieczona? Czy wykonując ją, inżynier jest narażony na duże ryzyko?

Inżynier budowy znaczną część swojej pracy spędza na budowie. To powoduje, że narażony jest na wyższe ryzyko, niż pracując w biurze. Często musi nadzorować pracę na wysokościach czy w terenie, w którym coś może nagle się zawalić, powodując zagrożenie zdrowia, a nawet życia. Zazwyczaj jednak inżynierowie są odpowiednio zabezpieczeni. Prawo zobowiązuje, aby na terenie budowy nosić kaski oraz ubrania ochronne. Niestety jednak nie da się wykluczyć wszystkich wypadków.

Inżynier budowy jest też narażony na mniej uciążliwe w skutkach, jednak równie nieprzyjemne problemy zdrowotne. Ze względu na to, że znaczną część dnia spędza na dworze, znacznie częściej narzeka na choroby. Czasem z powodu niewielkiego przeziębienia musi też brać urlop, aby nie mieć powikłań na skutek przebywania chorym na dworze. Dodatkowo praca ta jest bardzo stresująca, co może szybko odbijać się na stanie zdrowia.

Edit